Termal Tedavi
20 Nisan 2022

Termal Kaplıca Nedir?

Yeryüzünün bize sunduğu en önemli armağanlardan biri sudur. Hayatın devamlılığı için bir vazgeçilmez olan su, fiziksel ve ruhsal sağlık açısından da oldukça önemlidir. Mineral açıdan zengin termal sularının yeryüzüne çıktığı bölgelere verilen ılıca adı, zaman içerisinde tesis ve otellerin yapılması ile birlikte “kapalı ılıca” olarak değişmiş ve sonrasında kaplıca olarak anılmaya başlamıştır.

Pek çok farklı mineral içeren ve hastalıkların tedavisinde yardımcı rol üstlendiği ispat edilen termal kaplıca suları, değişik şekillerde değerlendirilebilir. Bu yöntemler arasında banyo, içme kürleri ve solunum kullanımları en yaygın şekilde bilinenlerdir. Mineral bakımdan zengin maden suları ısılarına göre çok sıcak, sıcak ve soğuk şeklinde gruplandırılır.

Termal kaplıcalar, genellikle sıcak ve çok sıcak maden suyunun çıktığı bölgelerdir. Ancak genel kullanım açısından maden suyu çıkan tüm bölgelere termal kaplıca denilir.


Fizik Tedavide Termal Kaplıcaların Önemi

Fizik tedavi, ağırlıklı olarak kas ve eklem ağrılarının giderilmesi için uygulanan ilaç dışı tedaviler bütünüdür. Fizik tedaviyi destekleyici nitelikte olan ve kalıcı sonuçlardan korunmak bakımından oldukça önemli olan termal kaplıcalar, vücut direncinin artmasını ve ağrının neden olduğu acının azaltılmasını sağlar.

Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak, dolaşım sistemindeki sorunlardan doğan ağrıların ve hastalıkların tedavisine katkı sunan termal kaplıcalar sayesinde metabolizmanın da hızlanması sağlanır. Bitkinlik ve yorgunluk belirtilerinin de azalmasına yardımcı olan bu özellik, birçok kişinin düzenli olarak termal kaplıcaları ziyaret etmesinin en önemli sebeplerinden biridir.